Pozyskane/Utracone słowa (poprzednia wersja aplikacji)

Narzędzie "Pozyskane/Utracone słowa" pozwala wyznaczyć słowa, które w określonym dniu zaliczyły spadek, lub wzrost. Załóżmy, że mamy domenę, która w określonym dniu straciła znaczną ilość ruchu z wyszukiwarki - narzędzie pozwoli zidentyfikować nam czy przyczyną tego spadku było obniżenie pozycji konkretnych słów kluczowych. Poniżej zostało opisanych kilka scenariuszy, którymi można się posłużyć w narzędziu.

  1. Wyznaczamy wszystkie słowa, które w przypadku domeny ceneo.pl dnia 18.09.2016 były na miejscach 20-50, a dnia 20.09.2016 na miejscach 1-5 - są to słowa, które z dalszych pozycji awansowały wysoko.

Jak widać takimi słowami są między innymi "3gplay" czy "spartoo". W przypadku Ceneo istnieje 49 słów spełniających te warunku.

2. Wyznaczamy wszystkie słowa, które w przypadku domeny ceneo.pl dnia 18.09.2016 były na miejscach 1-5, a dnia 20.09.2016 na miejscach 20-50 - są to słowa, które Ceneo straciło. Wypadły z pierwszej piątki na dalsze pozycje.

Jak widać do takich słów należą między innymi "fb pl" czy "ultima". Senuto znalazło 42 słowa spełniające te warunki.

Jak widać możemy wyznaczyć tu słowa, którym pozycja wzrosła lub spadła. Do dyspozycji mamy ostatnie 14 dni oraz każdy pierwszy dzień miesiąca od listopada 2015. Do porównania wybrać możemy dowolny zakres pozycji.

Poniżej znajduje się krótkie wyjaśnienie poszczególnych pól:

1. Określamy domenę dla, którego słowa chcemy wyznaczyć.

2. Daje możliwość szybkiego filtrowania po słowie kluczowym. Wpisując w to pole słowo "znicze" szukamy słów, które zawierają to słowo np. "Znicze szklane" itd.

3. Daje możliwość szybkiego filtrowania po adresie URL. Możemy zastosować dokładny adres URL (jak na załączonym obrazku) albo URL zawierający jakiś ciąg znaków np. "ceneo.pl/RTV* - gwiazdka tu użyta spowoduje, że narzędzie znajdzie wszystkie adresu URL zawierające ceneo.pl/RTV.

4. Zaznaczone powoduje, że w tabeli widzimy tylko dwa dni (te, które do siebie porównujemy) - odznaczenie spowoduje, że zobaczymy w tabeli pełną historię pozycji dla danego słowa kluczowego.

5. Zaznaczone powoduje, że oprócz pozycji danego słowa kluczowego widzimy adres URL gdzie użytkownik trafia z wyszukiwarki.

6. Określamy, które dni chcemy ze sobą porównywać. Do wyboru mamy ostatnie 14 dni (codziennie) oraz pierwszy dzień każdego miesiąca do Listopada 2015 włącznie. Można zatem wyznaczyć np. słowa, którym pozycja urosła pomiędzy 1 grudnia 2015, a 20 września 2016.

7. Określamy zakres pozycji jaki nas interesuje. W praktyce oznaczamy czy chcemy widzieć słowa, które zaliczyły spadek czy wzrost. Możemy wyznaczyć słowa, które miały pozycje 1-3 a mają 20-50, lub słowa które miały pozycję 20-50 a mają 1-3 - zakres pozycji w ramach 1-50 jest dowolny.

8. Jest to system filtrowania, który stosujemy w większości narzędzi w Senuto.

9. Słowo kluczowe spełniające warunki zapytania.

10. Informacja o miesięcznej liczbie wyszukiwań danego słowa.

11. Pozycje słowa kluczowego w dwóch wybranych okresach (okresu z punktu 6).

12. Historia pozycji określonego słowa kluczowego od Listopada 2015.

13. Informacja ile jest słów kluczowych spełniających warunki zapytania.


Jak nam poszło?