Raport: Dashboard (poprzednia wersja aplikacji)

Dashboard to raport, który zbiera najważniejsze informacje na temat widoczności twojej witryny w wyszukiwarce. Składa się na niego kilka części.

Dane o domenie

Dane o domenie to podstawowe informacje na temat analizowanej domeny. Znajduje się tu kilka informacji.

1. Screen analizowanej strony

2. Współczynnik widoczności - jest to metryka, która pozwala określić jaki wolumen ruchu z wyników wyszukiwania ma określona domena. Nie jest to dokładna wartość ruchu, ale porównując ją do stron konkurencyjnych można określić, która domena ma więcej, a która mniej ruchu. Metryka budowana jest w oparciu o aktualne pozycje domeny, miesięczną liczbę wyszukań danego słowa oraz CTR z danej pozycji.

3. Jest to ten sam współczynnik co wyżej tylko nie bierze pod uwagę słów brandowych. Słowami brandowymi są np. "mbank" - w wielu przypadkach (tak jak w tym) to głównie brand decyduje o liczbie wizyt z wyszukiwarki, pomijamy ten problem oddając do dyspozycji drugą metrykę.

4. Miejsce w rankingu określa jak dobrze widoczna jest dana witryna na tle całego polskiego Internetu. W rankingu ujęte są wszystkie domeny widoczne w Polskim Google.

5. Określa technologie, na których oparta jest analizowana witryna.

6. Określa 5 najważniejszych kategorii, w których znajdują się słowa kluczowe analizowanej domeny. Senuto przypisuje słowa do ponad 3000 kategorii, w przypadku każdej domeny wyświetlamy te 5, które mają najwyższy udział w widoczności domeny.

Wykres widoczności

Wykres ten prezentuje widoczność w 3 przedziałach pozycji:

  • TOP 3 (liczba słów kluczowych na miejscach 1-3 w wynikach wyszukiwania)
  • TOP 10 (liczba słów kluczowych na miejscach 1-10 w wynikach wyszukiwania)
  • TOP 50 (liczba słów kluczowych na miejscach 1-50 w wynikach wyszukiwania)

Dane na wykresie aktualizowane są raz w tygodniu (czasem częściej). Dane za aktualny tydzień dostępne są z reguły w poniedziałek.

Swoją widoczność można przyrównać do innych witryn. Maksymalnie do 3.

W tym przypadku przyrównujemy widoczność witryny onet.pl do witryny wp.pl.Standardowo podczas porównywania do siebie domen brana pod uwagę jest widoczność w TOP 10 wyników wyszukiwania. Korzystają z legendy można przyrównać pozostałe przedziały pozycji.

Podział słów

Kolejna sekcja w dashboardzie to podział słów ze względu na:

  • Przedziały pozycji (wykres niebieski) - pokazuje jaki % słów znajduje się na pozycjach 1-3, jaki na pozycjach 4-10 oraz jaki na pozycjach 11-50 co pozwala zorientować się w jakim przedziale mamy największą liczbę słów kluczowych.
  • Podział ze względu na brand (wykres zielony) - pokazuje ile słów w twoim profilu to własne słowa brandowe (powiązane z twoją marką), cudze słowa brandowe (powiązane z innymi brandami) oraz słowa niebrandowe (niepowiązane z żadnym brandem).

Wykres sezonowości

Kolejnym elementem w dashboardzie jest wykres sezonowości. Wykres sezonowości aktualizowany jest co tydzień i pokazuje jakich fluktuacji ruchu możesz się spodziewać przy obecnych pozycjach swojego serwisu w konkretnych miesiącach ruchu.

Wykres sezonowości nie pokazuje jakiego ruchu możesz się spodziewać tylko jakich zmian w ruchu. Na wykresie widać dwie metryki:

  • Wykres zielony: Pokazuje odchylenie od średniej w danym miesiącu. Jeśli słupek jest ponad średnią to oznacza, że przy zachowaniu obecnych pozycji możesz spodziewać się naturalnego wzrostu ruchu z organicznych wyników wyszukiwania.
  • Wykres niebieski: Pokazuje całkowity potencjał twoich słów z TOP 10 w danym miesiącu. Potencjał 230 milionów dla miesiąca stycznia oznacza, że wszystkie twoje słowa w TOP 10 mają w miesiącu styczniu 230 milionów wyszukiwań, a dla lutego jest to 210 milionów. Teoretycznie przy niezmiennych pozycjach twój ruch w miesiącu lutym w stosunku do stycznia może być niższy o około 9%.

Historia pozycji

Jest to pierwsze 10 słów z raportu "Historia pozycji". Zawiera 10 najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych.

Konkurencja

Sekcja konkurencja zawiera wykres oraz tabelę z 5 konkurentami o najbardziej zbliżonym profilu słów kluczowych do twojego.


Jak nam poszło?