Analiza Widoczności – Raport: Cechy fraz

Cechy słów kluczowych to raport, który pozwoli Ci lepiej zrozumieć słowa kluczowe, na które Twoja witryna jest widoczna w wynikach wyszukiwania. Twoje frazy grupujemy według określonych cech, aby ułatwić Ci analizę.

W raporcie znajdziesz zakładki, w których pogrupowaliśmy Twoje frazy według 6 cech:

 • trudność fraz
 • średnia miesięczna liczba wyszukiwań
 • SERP
 • typy fraz kluczowych
 • trendy
 • liczba wyrazów.

Trudność frazy

Trudność frazy oceniamy w skali od 1 do 100. Na algorytm oceny trudności słowa składa się kilka podstawowych czynników:

a) długość frazy kluczowej

b) liczba wyszukiwań danego słowa

c) CPC danej frazy – szacunkowy koszt kliknięcia w reklamę Google Ads

d) widoczność adresów URL znajdujących się w TOP 10 na określone słowo kluczowe

Najważniejszym czynnikiem jest tu widoczność adresów URL znajdujących się w TOP 10.

Pierwszym elementem dostępnym w tej zakładce jest wykres, w którym znajdziesz rozkład fraz względem współczynnika trudności. Omówmy ten wykres na przykładzie domeny vivus.pl. Po najechaniu na jeden ze słupków możemy odczytać, że dla 13653 fraz ich współczynnik trudności mieści się w zakresie 31-40.

Pod wykresem znajdziesz podsumowanie danych w postaci tabeli.

Wygenerowane podsumowanie najłatwiej zrozumieć na przykładzie. Przeanalizujmy zaznaczony na czerwono wiersz tabeli. Spośród fraz, na które vivus.pl widoczny jest w TOP50 o trudności z zakresu 31-40:

 • 930 fraz jest widocznych w TOP3,
 • 2418 fraz jest widocznych w TOP10,
 • 13653 fraz jest widocznych w TOP50,

Frazy te generują szacunkowo ruch o wartości 22766 wizyt miesięcznie, co stanowi 9,39% ruchu całej domeny.

Jeżeli chcesz sprawdzić jakie są to frazy, kliknij w strzałkę po prawej stronie.

Średnia miesięczna liczba wyszukiwań

Średnia miesięczna liczba wyszukiwań jest to średnia miesięczna liczba wyszukiwań danego słowa kluczowego w Google. W podsumowaniu znajdziesz podobne elementy co w zakładce Trudność – tabelę dystrybucji fraz względem metryki śr. mies. liczba wyszukiwań oraz tabelę zbierającą informacje przedstawione na wykresie.

Przeanalizujmy przykład domeny vivus.pl

Z wykresu wynika, że dla 18557 fraz, na które vivus.pl widoczna jest w TOP50, średnia miesięczna liczba wyszukiwań wynosi 10. Należy pamiętać, że średnia miesięczna liczba wyszukiwań nie jest realną liczbą wyszukiwań, a liczbą dopasowania do najbliższego przedziału wyszukań.  Zatem 0 wyszukiwań oznacza, że słowo kluczowe mieści się w zakresie 0-5 wyszukiwań miesięcznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz wpis na blogu “Jak rozumieć dane o słowach kluczowych? Kilka ciekawych statystyk.”.

Pod wykresem znajdziesz podsumowanie danych w tabeli.

Interpretacja:

Spośród fraz o śr. mies. liczbie wyszukiwań równej 20 domena vivus.pl jest widoczna na: 302 frazy w TOP3, 791 fraz w TOP10 oraz 4582 frazy w TOP50. Frazy o śr. mies. liczbie wyszukiwań równej 20 generują szacunkowy ruch o wartości 1771 wizyt organicznych miesięcznie, co stanowi 0,73% całkowitego ruchu dla domeny.

SERP

W zakładce SERP znajdziesz informację o tym, jakie wyniki rozszerzone pojawiają się w Google przy frazach z TOP50 dla analizowanej domeny.

Przykładowo, analizując domenę vivus.pl, możemy odczytać z tabeli, że snippet (= wynik rozszerzony) Zdjęcia aktywny jest na:

 • 630 fraz, na które domena vivus.pl widoczna jest w wynikach organicznych na pozycjach 1-3,
 • 1975 fraz, na które domena widoczna jest w wynikach organicznych na pozycjach 1-10,
 • 12693 fraz, na które domena widoczna jest w wynikach organicznych na pozycjach 1-50.

Frazy, przy których w wynikach organicznych pojawiają się Zdjęcia, generują dla analizowanej domeny szacunkowy ruch o wartości 30130, co stanowi 12,42% całkowitego szacowanego ruchu domeny.

Typy fraz kluczowych

Raport Typy fraz kluczowych powie Ci, które z fraz, na które Twoja domena jest widoczna w TOP50, są frazami brandowymi, zawierają imiona czy nazwy miast.

Przykładowo domena vivus.pl jest widoczna w TOP50 na 1075 frazy związane z miastami, które generują szacunkowy ruch o wartości 153 organicznych wizyt miesięcznie. Spośród tych 194 fraz na 89 fraz domena jest widoczna w TOP10, a na 30 fraz w TOP3.

Trendy

W raporcie Trendy możesz sprawdzić, w których miesiącach Twoje frazy z TOP50 są najczęściej wyszukiwane.

Z wykresu odczytasz, ile fraz spośród Twojego TOP50 było najczęściej wyszukiwanych w danym miesiącu. Na przykład 1202 frazy z TOP50 dla domeny vivus.pl były najczęściej wyszukiwane w czerwcu. Jakie to są frazy? Sprawdzisz w tabeli pod wykresem:

Z tabeli możemy odczytać również, że spośród tych 1202 fraz na 94 frazy domena vivus.pl jest widoczna w TOP3, natomiast na 223 frazy w TOP10. Frazy najczęściej wyszukiwane w czerwcu generują ruch o szacunkowej wartości 25056 wizyt miesięcznie, co stanowi 10,33% całkowitego ruchu dla analizowanej domeny.

Liczba wyrazów

Ostatnim podsumowaniem jest raport analizujący liczbę wyrazów, z których zbudowane są Twoje frazy z TOP50.

Z wykresu możemy odczytać, że spośród wszystkich wyrazów na które domena vivus.pl jest widoczna w TOP50, 11852 frazy składają się z trzech wyrazów.

Tabela pod wykresem pozwala nam lepiej zrozumieć zależności przedstawione na wykresie.

Z tabeli dowiadujemy się np. że spośród fraz 3-wyrazowych, na które analizowana domena jest widoczna w TOP50, na 741 fraz vivus.pl plasuje w TOP3, natomiast na 1957 fraz w TOP10. Frazy 3-wyrazowe generują dla tej domeny ruch o wartości 19334, który stanowi 7,97% całkowitego ruchu dla analizowanej domeny.

Wiesz już jak przeanalizować frazy pod względem cech. Przejdź do narzędzia i sprawdź, czym charakteryzują się frazy, na które Twoja domena jest widoczna w TOP50.


Jak nam poszło?


Powered by HelpDocs (opens in a new tab)