Jak monitorować pozycje fraz kluczowych w Senuto?

Dowiedz się, jak korzystać z modułu Monitoring Pozycji w swojej codziennej pracy.

Po co monitorować pozycje fraz kluczowych?

Codzienny monitoring pozycji Twoich słów kluczowych pozwala Ci na bieżąco sprawdzać sytuację wybranych fraz w Google i analizować swoje postępy.

  1. Czy na najważniejsze słowa wyświetlasz się wyżej niż konkurenci?
  2. Jaka jest pozycja Twojego serwisu w porównaniu z poprzednim tygodniem lub miesiącem?
  3. Które sekcje Twojego serwisu radzą sobie lepiej, a które gorzej?

Wiedząc, co się dzieje, jesteś w stanie odpowiednio szybko zareagować.

  • Jeśli pozycje danej frazy spadają, zacznij szukać przyczyny i wprowadź zmiany optymalizacyjne.
  • Jeśli pozycje rosną, to znaczy, że witryny, do których kierują dane słowa kluczowe, są wzorem do naśladowania. Spróbuj zoptymalizować pozostałe, gorzej performujące strony, w podobny sposób.

Przygotowanie do pracy

Krok 1

Załóż projekt w Monitoringu Pozycji i daj nam czas na zebranie danych. Dokładną instrukcję zakładania projektu znajdziesz w artykule Jak założyć projekt?  

Krok 2

Twoje dane są już gotowe i możesz rozpocząć pracę.

Jeśli w międzyczasie okazało się, że na etapie tworzenia projektu pominąłeś ważne słowa kluczowe lub domeny wybranych konkurentów, dodaj je teraz w Ustawieniach projektu.

Wszystkie dodane projekty znajdziesz w zakładce Projekty.

Krok 3

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie otaguj swoje projekty. Zdecydowanie ułatwi Ci to pracę, zwłaszcza jeśli z Twojego konta korzysta więcej niż jedna osoba lub prowadzisz projekty dla wielu klientów.

Dokładne wskazówki, jak otagować projekty, znajdziesz w artykule “Tagowanie projektów – czemu służy i jak je wprowadzić?”.

Krok 4

Raz w tygodniu otrzymasz maila z podsumowaniem swoich projektów. Dodatkowo możesz ustawić własne alerty, które powiadomią Cię o wybranych zmianach zachodzących w wybranym projekcie.

Przeczytaj, jak ustawić alerty: “Alerty – jak ich używać?”.

Co sprawdzać w Monitoringu Pozycji?

Poniżej znajdziesz przykłady analiz, które możesz przeprowadzić w Senuto. Pamiętaj, że wszystkie dostępne raporty możesz również pobrać na dysk w formacie .xls, a wykresy w formacie .png, .jpg lub .csv.

Sprawdź kluczowe statystyki dla wszystkich prowadzonych projektów

Jeden rzut oka wystarczy, aby zorientować się w ogólnej sytuacji i sprawdzić, które projekty wymagają interwencji.

Podsumowanie wszystkich projektów znajdziesz w widoku głównym modułu Projekty.

Sprawdź pozycje fraz kluczowych w wybranym projekcie

Jeśli chcesz sprawdzić pozycje fraz kluczowych wybranego projektu, kliknij dany projekt w widoku głównym modułu Projekty i przejdź do raportu Pozycje. To tam znajdziesz wszystkie informacje dotyczące pozycji Twojej domeny na monitorowane frazy kluczowe.  

Zwróć uwagę na metrykę Zmiana pozycji, która wskazuje, jak zmieniła się pozycja danej frazy względem dnia wczorajszego. Aktualną pozycję znajdziesz w kolumnie Pozycja.

Przejdź do zakładki Tabelka, aby przeanalizować pozycje Twoich fraz dzień po dniu.

Monitorowane słowa możesz dowolnie przefiltrować.

Przefiltruj listę np. według słów, które zmieniły swoją pozycję lub mają największą średnią miesięczną liczbę wyszukiwań w Google.

Sprawdź pozycje konkurencji na frazy kluczowe w wybranym projekcie

W raporcie Pozycje możesz również dokonać analizy pozycji, jakie na monitorowane słowa kluczowe w danym projekcie wyświetlają się wybrani konkurenci. Wystarczy, że klikniesz w ikonę puchara u góry tabeli i wybierzesz konkurenta, którego pozycje chcesz przeanalizować.

Sprawdź, które sekcje serwisu są najlepiej widoczne w Google na monitorowane frazy

W raporcie Strony dowiesz się, jak w wynikach wyszukiwania widoczne są poszczególne subdomeny Twojej witryny.

Możesz również porównać, jak w wynikach wyszukiwania plasują się poszczególne subdomeny witryny konkurencyjnej. Kliknij w tym celu w ikonę pucharu u góry tabeli i wybierz konkurenta do analizy.

Porównaj wyniki swoje i konkurencji

Raport Konkurencja to miejsce, w którym możesz porównać, jak Twoja witryna jest widoczna na monitorowane słowa kluczowe w porównaniu z konkurencją.

Przyjrzyj się wykresowi, który w sposób graficzny pozwoli Ci już na pierwszy rzut oka sprawdzić, na ile monitorowanych słów kluczowych Twoja witryna oraz serwisy konkurencji są widoczne w TOP3, TOP10 i TOP50 wyników wyszukiwania.

Poniżej znajdziesz macierz konkurencji, czyli tabelę, w której wyświetlone są pozycje Twoje oraz wszystkich konkurentów na każde z monitorowanych słów kluczowych. Tabelę możesz dowolnie przefiltrować według dowolnych parametrów.

Jak często korzystać z Monitoringu Pozycji?

Nie musisz sprawdzać pozycji swoich fraz codziennie, ale robiąc to regularnie, trzymasz rękę na pulsie. Sugerujemy sprawdzanie pozycji co najmniej raz w tygodniu.  

Jeśli chcesz sprawdzać pozycje swoich słów kluczowych codziennie, zapisz swoją grupę fraz. Dzięki temu przyspieszysz swoją pracę i uporządkujesz cały proces. O tym, jak grupować frazy, dowiesz się z artykułu “Grupowanie fraz – statyczne i dynamiczne”.


Jak nam poszło?


Powered by HelpDocs (opens in a new tab)